Hradecký dvůr Alžběty Richenzy

Hradecký dvůr Alžběty Richenzy

Kateřina ze Zásmuk

Katharina von Sonnberg und Zasmuk

Katharina se narodila léta Páně 1280 Hadmarovi II. von Sonnberg a jeho ženě Christině Katharině. Tato událost nebyla radostná, jelikož matka náročný porod nepřežila. Katharina tak byla dána na starost kojné a chůvám, které se jí snažily vynahradit ztrátu, a tak ji značně rozmazlovaly.

Její život se značně změnil roku 1288, kdy se její otec znovu oženil s Katharinou z Raschale. Tato milá, vzdělaná a uhlazená dáma se ujala její výchovy a za krátko se jí podařilo Katharinu změnit k obrazu svému.

Roku 1294 dojednal její bratr, Hadmar III., sňatek sestřin s Ulrichem von Fahndorf, bohatým, ale již velmi starým majitelem velkého panství přímo sousedícího se sonnberskými državami.

Ulrich von Fahndorf však zemřel již tři roky po svatbě, tj. roku 1297, a veškeré své jmění přenechal své milované ženě. Jelikož manželství bylo bezdětné a Katharina neměla žádnou zvláštní chuť majetek spravovat, přijala návrh svého bratra a panství mu prodala. Tím se pozemky rodu von Fahndorf staly součástí sonnberských držav a Katharina velmi bohatou a nezávislou ženou.

Po ukončení povinného smutku odjela za svým otcem k vídeňskému dvoru, kde se stala dvorní dámou vévodkyně Alžběty a pronikla do světa dvorské politiky a intrik.

Roku 1299 přijelo do Vídně poselstvo českého krále Václava II., jehož součástí byl i mladý a pohledný šlechtic Ondřej ze Zásmuk, chráněnec krále Václava a muž s velkou budoucností. Katharina v něm nalezla zalíbení, přes otcův počáteční nesouhlas se za něj na jaře následujícího provdala a odjela do Prahy.

Zde se o tři roky později setkala s novou královnou, Alžbětou Richenzou, a postupně se stala její přítelkyní i důvěrnicí. To se ukázalo jako zcela zásadní na podzim roku 1304. Její muž byl na královském lovu lehce raněn, ale rána se zanítila a nebylo možné ho zachránit. Katharina se chystala vrátit do Vídně, ale královna Alžběta se s ní odmítla rozloučit, a tak Katharina u dvora zůstala.

Byla královně oporou, když v roce 1305 zemřel Václav II., i později, když byl zavražděn jeho syn. Po smrti posledního Přemyslovce Václava III. vedl Hadmar II. politická jednání, která by získala ruku královny a s ní i český trůn pro Habsburky – a Katharina působila na královnu Alžbětu po stránce lidské. I díky tomu se podařilo královnu přesvědčit a Alžběta Richenza se provdala za Rudolfa Habsburského. Ten však již 4. července 1307 zemřel na úplavici při obléhání Horažďovic. Královna byla uvězněna ve Svatojiřském klášteře v Praze a Katharina odjela do Vídně, aby mohla otce informovat o podrobnostech a prosit o její záchranu. Ta se podařila a královna Alžběta přijela do Vídně měsíc po Katharině.

Když se roku 1308 Alžběta Richenza slavnostně vrátila do Čech a ujala se vlády nad svými věnnými městy, byla po jejím boku i Katharina von Sonnberg und Zasmuk.

 

Hradecký Dvůr

Katharina má u dvora zcela zvláštní místo. Je nejbližší přítelkyní královny Alžběty, která ji má ráda neustále ve své blízkosti. Katharina má neomezený přístup do královniných komnat a často se účastní politických jednání. Sedí vedle královny na tribuně i u stolu, což je jinak místo vyhrazené pouze pro manželky nejvyšších úředníků. Je s podivem, že je její postavení všeobecně přijímáno a respektováno. Na druhou stranu není podloženo ničím jiným než královninou náklonností a důvěrou. Proto se občas se strachem dívá na prudké nepředvídatelné činy svého bratra, které by mohly je mohly ohrozit.