Hradecký dvůr Alžběty Richenzy

Hradecký dvůr Alžběty Richenzy

Kunhuta

Kunhuta je hlavní kuchařkou v domě pána z Rabštejna. "Ano, paní," jí neříká jen zbytek kuchyňského personálu, ale téměř i pan Jiří. A její kuchařský um už ji stihl proslavit napříč celým hradeckým dvorem. 

Když se paní Kateřina provdala, její bratr Mikuláš neměl díky svým prohřeškům proti zákonu a koruně na vyplacení věna. Padla proto dohoda, že si Kateřina z Potštejna odvede několik lidí - mezi nimi i kuchařku Kunhutu. Veršotepci by se nebáli nazvat tuto dohodu obchodem století. Samotná Kunhuta totiž stojí za víc, než tři celá věnná města. 

Umění kuchařské ovšem není to jediné, čím Kunhuta vládne. Počátkem roku 1316 se Kunhuta shodou okolností dostala společně s panem Jiřím na výpravu královny Elišky na pomoc věrnému panu Mikulášovi. Konflikt vyústil v bitvu u Heraltic. Pan Jiří byl v boji těžce raněn a nebýt Kunhuty a jejích znalostí bylinek a léčení, paní Kateřina by již svého chotě nejspíš nikdy nespatřila. 

Za záchranu pánova života si Kunhuta vysloužila nejen nehynoucí vděk pana Jiřího i paní Kateřiny, ale také drahé šaty z jemné, indigem barvené vlny, ušité v té nejlepší Jaroměřské dílně.