Turnaj neurozených Bavora III. ze Strakonic (pravidla)
TORNEAMENTUM BAVARI DE STRAKONICZ ANNO DOMINI BIS MILLESIMO UNDEVICESIMO
Bojový systém turnaje:
Mužstva
-
Účastníci turnaje nastoupí do turnaje v tříčlenných mužstvech složených pouze ze zbrojných neurozeného původu.
-
Každý jeden bojovník může být součástí pouze jednoho mužstva.
-
Velké domy mohou postavit více tříčlenných mužstev.
-
Dojde-li ke zranění či vyčerpání člena mužstva, je možné vykonat trvalou výměnu. Zaskakující bojovník nemůže zároveň být členem dalšího mužstva. Může však pocházet i z družiny jiného pána.
Platné zásahy
-
Volba zbraní proběhne před každým bojem, a to odděleně a současně, aby bylo eliminováno záměrné přizpůsobení se volbě protivníků.
-
Důraz bude kladen na zbroj jednotlivých bojovníků. Lehkooděnec bude vyřazen po obdržení jednoho zásahu. Bude-li nositel kroužkové zbroje zasažen do takto chráněné části těla, bude vyřazen až dalším zásahem. Pokud však obdrží první zásah do části těla chráněné pouze prošívanou zbrojí – typicky nohou – bude vyřazen po tomto prvním zásahu.
-
Zásahu je dosaženo sekem či sekem spojeným s řezem vedeným patřičnou intenzitou (prostá přiložení či letmé zásahy nebudou brány v potaz). O tom, co je a co není patřičná intenzita, rozhoduje sudí.
Bodování výsledků
-
Vítězství v jednotlivých kláních bude dosaženo po vyřazení všech členů protivníkova mužstva.
-
Za vítězství v klání v základní skupině obdrží mužstvo bod. Jejich prostým součtem bude dosaženo pořadí v základní skupině. V případě shody bude rozhodovat vzájemný výsledek.
-
Počet kolbišť a nutných vítězných bodů bude uzpůsoben počtu nastupujících mužstev.
-
V následné vyřazovací části turnaje se bude postupovat křížovým pravidlem – tedy vítěz základní skupiny s poslední družinou, druzí s předposlední atd.
-
Takto budou mužstva postupovat až do finále. Vítězné mužstvo celého turnaje zvolí ze svého středu toho, koho považují za šampiona, a ten převezme Kopí Bavora III. do opatrování pro další rok.
-
V případě dlouhého klání sudí informuje účastníky, že zápas ve vymezeném čase ukončí, a vítěze určí na základě iniciativy. Sudí má vždy pravdu a jeho rozhodnutí je samo o sobě nezpochybnitelné a konečné.
Minimální výstrojní a výzbrojní podmínky:
Výzbroj:
-
Volbu zbraní ponecháme na jednotlivých účastnících před každým kláním. Tedy budou povoleny všechny zbraně. Tyto však musí být přijatelného vzhledu s opodstatněním v archeologických nálezech či dobových vyobrazeních. Do kolbiště nebudou vpuštěni bojující vybavení zbraněmi nedobovými, stejně tak zbraněmi nebezpečnými – ať pro ostrou špičku, nezaoblené hrany či jiné důvody. Konečné posouzení vhodnosti zbraně je plně v kompetenci sudích. Do kolbiště nebudou vpuštěni bojovníci vybaveni střelnými ani vrhacími zbraněmi – luk, kuše, oštěp.
Výstroj:
-
Povinně alespoň prošívaná či vycpávaná zbroj v délce nejméně do půlky stehen s dlouhým rukávem. Volitelné jsou kroužkové zbroje v délce minimálně do půli stehen a délkou rukávu alespoň na předloktí.
-
Ochrana rukou jsou povinně alespoň prošívané rukavice – palčáky nebo tříprsté. Mohou být potaženy kroužky ať už jako samostatné rukavice nebo jako součást kroužkové kompletní zbroje.
-
Ochrana nohou jsou povinně alespoň prošívané nohavice v délce maximálně pod kolena. Tolerovány budou prošívané nohy chránící i holeně avšak takové, které kopírují siluetu nohy. (posoudí sudí). Volitelná ochrana nohou jsou kroužkové nohavice. Případně doplněny o krátkou prošívanou nohavici pod koleno nošenou přes kroužkové nohavice.
-
Hlava bude povinně chráněna kovovou přilbou o tloušťce nejméně 1,5 mm nejlépe 2 mm a více. Bezpodmínečně musí být helma vybavena batvatem. Účastníci nesmí mít nechráněný krk – možno vyřešit prošívanicí s límečkem, samostatným límečkem, či kuklou chránicí krk a ramena.
-
Sudí před každým kláním provedou mustruňk. Shledané nedostatky ve výzbroji budou moci dotyční v určitém čase napravit. Nebudou tolerovány předimenzované prošívané zbroje typu „Michelin“. Bez minimální vyžadované ochrany hlavy, krku, trupu a nohou nebude účastník vpuštěn do kolbiště.
Zásady boje:
Cílem duelu není protivníka zranit, proto:
Všechna klání budou vedena v rytířském duchu a s vědomím toho, že se jedná o přátelské střetnutí s úmyslem nezranit svého oponenta. Údery a navalování štítem budou povoleny, musí však být vedené bezpečným způsobem mimo zranitelná místa protivníka (obličej, slabiny). Budou-li mít oba účastníci uzavřenou helmu, je možný úder štítem vedený na hlavu. Povoleny budou i kopy, avšak vedené s jistotou a bezpečně – žádné prokopávání kolen atd. Pokud sudí vyhodnotí kop či úder štítu jako vedený nebezpečným způsobem do rizikových partií, bude dotyčný bez výstrahy vyřazen.
Námitky:
Během duelu může každý účastník vznést jednu námitku vůči rozhodnutí sudího, ten ji po poradě s druhým sudím může, ale nemusí přijmout.
Zahájení turnaje (po přečtení pravidel):
-
Připomenutí památky Bavora III. ze Strakonic – Mikuláš z Blatné.
-
Vítěz předchozího ročníku předá putovní relikvii – „kopí Bavora III. ze Strakonic“.
-
Přísaha účastníků turnaje.