Hradecký dvůr Alžběty Richenzy

Hradecký dvůr Alžběty Richenzy

Oslava 20. výročí Dvora

Oslavy 20. výročí projektu a připomínka 685. výročí úmrtí královny Alžběty 

Ouch schaffe wir vnd wollen ernstlich, daz man zu vnser bigraft alle Hochuart vnd vppikeit vermide, vnd  vns niendert tragen lazze, zu Clostern noch zu kirchen, noch kein sidin tuch, noch guldin, noch baltikin, vf vns lege, svnder in einem grawen rocke sal man vns begraben, vnd ein grawes tuch sal man uf die bar legen, vnd das selbe tuch sal man armen luten teilen zu cleidern, vnd das gelt daz man vmb sidin tuch geben solde, das sal man vnder arme lute teilen, vnd sal vns bestaten mit andacht so man demuticlichst mak.  (Ukládáme vám a chováme k vám prosbu, abyste se při našem pohřbu vyvarovali všeho blahobytného lesku a přemíry, nenosili a nepozvedali nás v chrámu ani v klášteře do výše, nepokrývali naše tělo hedvábnými, zlatými ani jinými vzácnými sukny, nýbrž nás pochovali v šedé prosté suknici a naše máry nastřeli suknem šedým a tatáž látka nechť je darována chudému lidu na šatstvo, přitom peníze, které byste vydali za drahocenná sukna, rozdělte rovněž mezi chudé; poté svěřte naše tělo zemi v modlitbách za prostého obřadu.)
 

Tak si přála v roce 1330 naše paní královna Alžběta, aby proběhl její pohřeb v klášteře, který založila, a její prosba se naplnila 18. října 1335. 

Letos od té chvíle uplyne 685 let a my, jako členové projektu, který nese královnino jméno, si toto výročí připomeneme na místě královnina posledního odpočinku zároveň s výročím 20let vzniku našeho projektu a to v předvečer výročí královnina úmrtí, v sobotu 17. října 2020 v klášterním chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. 

Rádi bychom, aby připomínka výročí královnina skonu byla veskrze slavnostní a důstojná a oslava výročí vzniku projektu veselá a radostná. Proto jsme pro vás připravili následující program. Rádi bychom, aby tato událost byla vyvrcholením naší činnosti i důstojnou prezentací Dvora. 

1) Slavnostní mše za královnu Alžbětu v klášterním chrámu Nanebevzetí Panny Marie

2) Koncert středověké hudby (mezi jinými také zpěvy z Antifonáře královny Alžběty) tamtéž

3) Nevázané setkání členů projektu a společný večírek s promítáním veselých fotek z historie projektu 

KDY: v sobotu, 29. 5. 2021. Podrobnosti viz program.

Program:

12:00 společný oběd v hotelu Sluneční dvůr, Přemyslovo náměstí 1325/26 Brno-Slatina

13:00 možnost převléknutí a upravení se v klubovně a tělocvičně SHŠ Lucius (Přemyslovo nám. 18, Brno-Slatina)

14:10 odjezd přistaveným autobusem od Slunečního Dvora na Mendlovo náměstí k bazilice 

15:00 Slavnostní mše v bazilice vedená otcem Janem

16:00 koncert středověké hudby v bazilice 

17:30 odjezd autobusem zpět na Přemyslovo náměstí

18:00 večírek (s možností občerstvení už každý za své) v klubovně a tělocvičně SHŠ Lucius (Přemyslovo nám. 18, Brno-Slatina)

Podrobné informace:
Oděvy:  Mše a koncert v bazilice budou pro členy projektu v historických slavnostních oděvech, hosté mohou být v civilu. Slavnostní mše je samostatná mimo program ostatních mší a tedy jen pro Dvůr, byť chrám bude po celou dobu otevřený. 

Oběd: Oběd v hotelu Sluneční dvůr – jednotné menu (patrně polévka, kuřecí řízek, brambor, salát) – je v ceně akce, pokud nechcete oběd, je třeba to vyznačit v přihlášce. 

Možnost ubytování: Pro mimobrněnské je možnost ubytovat se v Hotelu Sluneční dvůr, který jsme k tomuto účelu zamluvili. Kdo dřív přijde (…) – ubytování není v ceně. (kontakt: info(at)slunecnidvur(tecka)cz, Jana Makovská, Telefon:  541 424 911 nebo 724 066 785)

Doprava: Protože se na Mendlově náměstí a v okolí špatně parkuje, objednali jsme hromadnou dopravu autobusy dopravního podniku (v ceně běžné jízdenky MHD), využijte ji.

Večírek: V klubovně a tělocvičně SHŠ Lucius, občerstvení dodá Fušál. Jakkoli se objekt zdá na fotografii z ulice nevelký, do prostor se pohodlně vejdeme. Ve stejných prostorách je možné se před akcí převléct a nechat si tu věci. Klubovna je od Slunečního dvora vzdálena 150m.

Rozpočet: Celá akce je samofinancovaná, vybrané peníze budou použity všechny výhradně na financování: oběda, přepravy autobusem, příspěvku farnosti - chrámu , příspěvku chrámovému chóru a hudebníkům.

Platba: 350 Kč/os. na účet sdružení uvedený v přihlášce (V případě redukované účasti - pouze na bohoslužnu - 200Kč)

 

Přihlášky: Elektronickou formou prostřednictvím tohoto formuláře