VÝSTROJNÍ PODMÍNKY A OBECNÁ PRAVIDLA BOJE
Následující text se zabývá výstrojními podmínkami vyžadovanými na akcích pořádaných Hradeckým dvorem, zejména na Hradeckém turnaji a na Májovém sněmu. Zároveň jsou zde stanovena obecná pravidla pro boj od bezpečnosti po platné počítání zásahů.
Výstroj musí odpovídat dataci projektu 1275-1330, stejně jako kulturní a sociální příslušnosti představované postavy. U postav pocházejících z cizího kulturního prostředí se výstroj může lišit, vždy však musí poskytovat nejméně srovnatelnou ochranu.
Pokud není určeno jinak, bojuje se vždy na jeden dobrý zásah.
V předem domluvených případech je možné bojovat na převahu.
Všechny boje jsou vedeny v rytířském duchu a s vědomím, že se jedná o přátelské střetnutí s úmyslem nezranit svého oponenta.
Výstrojní podmínky nemají být uzavřeným výčtem, jako spíše oporou při vašem výběru zbroje a zbraní. V případě nejasností doporučujeme kontaktovat organizátory s konkrétním dotazem a ideálně fotografií sporného kusu výstroje. Za vybavení družiny odpovídá její senior.
Dobrý zásah
-
Je základní způsob boje nejen na turnaji, ale i mimo něj.
-
Zásah na svou čest uznává zasažený odstoupením z boje, může však dokončit již probíhající útok.
-
Uznává se pouze takový zásah, který by měl šanci u skutečné zbraně projít zbrojí zasaženého v místě, kde k zásahu došlo.
-
Před boji je dobré ukázat síly jednotlivých zásahů potřebných k překonání konkrétní zbroje, aby všichni bojující sjednotili svou představu.
-
Pokud sudí mají pochyby o správném uznávání zásahů mohou zasaženého vyřadit soudcovskou holí z boje, případně celý boj zastavit.
-
Především v rámci duelů je možné bojovat na vyšší počet dobrých zásahů. Vždy po takovém zásahu se boj přeruší, sudí tento zásah započítají a v boji se pokračuje.
Boj na převahu
-
Je možný v předem domluvených případech a se souhlasem bojujících.
-
Po jednotlivých zásazích se boj nezastavuje a trvá tak dlouho, dokud jeden z bojujících nepřizná svou porážku a převahu svého soka.
-
Z bezpečnostních důvodů není na převahu povoleno bojovat v lehké zbroji.
-
Bojující by měli na svou čest přihlížet ke kvalitě své zbroje, rány do méně chráněných míst mají větší váhu a naopak.
-
Pokud je boj vyrovnaný a trvá příliš dlouho, mohou sudí stanovit zbývající časový limit a pokud ani do stanovené doby nevzejde vítěz, vítěze určí sudí.
-
Pokud je boj zřetelně ve prospěch jednoho bojujícího, mohou sudí boj ukončit a určit vítěze.
Hlavní zásady
-
Zbraně musí být bezpečné, bez ostrých částí.
-
Údery musí být vedeny kontrolovaně a bezpečně.
-
Neútočí se na obličej, krk, slabiny a vodorovně na hlavu, případně do míst nekrytých zbrojí.
-
Síla úderů by neměla být zřejmě neadekvátní zbroji protivníka.
Štít
-
Maximální výška štítu je rozměr od ramene nad koleno bojujícího.
-
Navalování se štítem na soupeře je povoleno.
-
Aktivní krytí soupeřových úderů štítem je povoleno.
-
Po domluvě bojujících je možné povolit údery rovnou a kulatou hranou štítu do míst chráněných zbrojí, ale pouze v případě uzavřené helmy i úder na hlavu.
Bodání
-
Bodat se může jen obouruč drženou dřevcovou zbraní s bezpečnou špičkou šíře od 1,5cm.
-
Dýka či nůž nesmějí vypadávat z pochvy a bod s nimi se pouze naznačí, případně se přiloží na protivníka v místech, kde by měly šanci projít zbrojí.
-
Po domluvě bojujících v těžké zbroji lze v duelu naznačit bod mečem.
-
Není povoleno do bojů nosit ostré nože.
Kopy a zápas
-
Úchopy, porazy a strhy v rámci zápasu jsou povoleny.
-
Po domluvě bojujících je možné povolit bezpečně vedené kopy do míst chráněných zbrojí.
Střelba a vrh
-
V boji se střílí z luků s maximálním nátahem 15kg a u kuší 40 kg, kdy na střelbu slouží tzv. eurošípy a na kontaktní střelbu do 7m se doporučují ještě o něco větší hlavice.
-
Vrhat je možné zbraně pouze s měkkým, například gumovým, hrotem.
Úlevy v nošení zbroje
-
Pro střelce a pomocné síly na bojišti je minimální povolená zbroj: hlava krytá nejméně železnou přilbou s batwatem a trup musí být vždy chráněný nejméně prošívanou nebo vycpávanou zbrojí a to ideálně v délce po kolena a včetně paží v délce alespoň po lokty.
-
Takto vybavený však nesmí bojovat na blízko a v případě, že se do takové situace dostane, je automaticky poražen.
Noční boj
-
V noci je možné útočit pouze dřevěnou částí zbraně nebo dřevěnou zbraní. Povoleny jsou také věrohodně vypadající měkčené zbraně.
-
Kompletní zbroj v noci není povinná, ale pouze doporučená. Kdo však nemá přilbu a rukavice je automaticky poražen bez boje.
-
Kdo je zasažen do části těla nechráněné zbrojí, bere za dobrý zásah i slabou ránu.
-
Je doporučena zvýšená opatrnost.
Heroldi
-
V rámci turnaje jsou nápomocni sudím a slouží jako spojení mezi kolbištěm a jednotlivými tribunami, kterým komentují probíhající boje a vyřizují jejich vzkazy či přání.
-
Mohou se účastnit konkrétních bojů po domluvě se svou tribunou.
Sudí
-
Dohlíží nad dodržováním pravidel.
-
Za opakované porušení pravidel nebo při nebezpečně provedené technice mají právo vyloučit provinilce z boje.
-
Pokud u střetu není přítomen sudí, případné spory se řeší přes seniory či velitele.
-
Mohou se účastnit konkrétních bojů, pokud si za sebe zajistí zastoupení.
-
Mají vždy poslední slovo.
OCHRANA HLAVY
Nedostatečná zbroj
-
Hlava nechráněná přilbou nebo přilba bez batwatu. Plech přilby tenčí než 1,5mm. Holý nechráněný krk. Stejně jako nerealisticky předimenzované batwaty, kukly a aventaily (michelin).
Lehká zbroj
-
Batwat s železným kloboukem či lebkou. Chráněný krk alespoň límečkem prošívané zbroje nebo samostatným prošívaným límcem.
-
Dobrý zásah je každý, kromě náhodných slabých ran, které se například pouze odrazí od krempy klobouku.
Střední zbroj
-
Batwat, přes který je oblečená kroužková kukla, ať už samostatná nebo součástí kroužkové zbroje, a na ní posazený železný klobouk či lebka.
-
Dobrý je pouze přímý zásah do přilby.
Těžká zbroj
-
Batwat, přes který je oblečená kroužková kukla, ať už samostatná nebo součástí kroužkové zbroje, a na ní posazena velká kovová přilba s krytým obličejem i zátylkem. Velká přilba se také nosí jen pokud je i trup chráněn kroužkovou košilí s dlouhým rukávem, nikdy v kombinaci s lehkou zbrojí.
-
Dobrý je pouze přímý zásah do přilby vedený s dostatečnou razancí.
Elitní těžká zbroj
-
Batwat, přes který je oblečená kroužková kukla, ať už samostatná nebo součástí kroužkové zbroje, s železnou lebkou a na nich posazena velká kovová přilba s krytým obličejem i zátylkem. Velká přilba se také nosí jen pokud je i trup chráněn kroužkovou košilí s dlouhým rukávem, nikdy v kombinaci s lehkou zbrojí.
-
U takto chráněného protivníka nemusí stačit pouze jeden přímý zásah do přilby k jeho překonání, zasažený o ráně ani nemusí vědět, je lepší útočit na jiné části těla.
OCHRANA TRUPU, PAŽÍ A RUKOU
Nedostatečná zbroj
-
Jakákoliv zbroj která nechává nechráněné zápěstí či ruku. Příliš tenká zbroj, která dostatečně netlumí sílu příchozích úderů. Zbroj s nerealisticky předimenzovanými prvky (michelin).
Lehká zbroj
-
Prošívaná nebo vycpávaná zbroj v délce alespoň do půli stehen s dlouhým rukávem. Palčákové nebo tříprsté pěstnice jsou v ideálním případě součástí rukávu. Jsou však tolerovány i oddělené prošívané rukavice, případně potažené kroužky. Přes tuto zbroj nebývá nošen varkoč.
-
Dobrý zásah je každý, kromě odražených slabých ran a štouchanců.
Střední zbroj
-
Prošívaná zbroj v délce ke kolenům s dlouhým rukávem. Palčákové nebo tříprsté pěstnice jsou v ideálním případě součástí rukávu prošívanice. Jsou však tolerovány i oddělené prošívané rukavice, případně potažené kroužky. Přes prošívanou zbroj je dále nošená kroužková košile délky alespoň do půli stehen, s rukávy délky nejméně až na předloktí. Součástí kroužkové zbroje může být napletená kroužková kukla.
-
Dobrý zásah musí být veden s dostatečnou razancí, aby prošel přes kroužkové pletivo. Pokud zásah dopadne mimo kroužkovou zbroj, bere se jako dobrý zásah každý, kromě odražených slabých ran a štouchanců.
Těžká zbroj
-
Základ tvoří tenká prošívaná zbroj nebo dostatečný počet vrstvených spodních tunik. Dále je oděna střihově tvarovaná kroužková košile délky alespoň do půli stehen s klíny na bocích a se zužovanými dlouhými rukávy, zakončenými kroužkovými pěstnicemi. Jsou tolerovány i oddělené prošívané rukavice potažené kroužky či rané plátové rukavice. Součástí kroužkové zbroje je napletená kroužková kukla nebo je tato oddělená. Přes kroužkovou košili může být navíc oděn pancíř z tvrzené kůže schovaný pod varkočem.
-
Dobrý zásah musí být veden s dostatečnou razancí, aby prošel přes kroužkové pletivo.
Elitní těžká zbroj
-
Základ tvoří tenká prošívaná zbroj nebo dostatečný počet vrstvených spodních tunik. Dále je oděna střihově tvarovaná kroužková košile délky alespoň do půli stehen s klíny na bocích a se zužovanými dlouhými rukávy, zakončenými kroužkovými pěstnicemi. Jsou tolerovány i oddělené prošívané rukavice potažené kroužky či rané plátové rukavice. Součástí kroužkové zbroje je napletená kroužková kukla nebo je tato oddělená. Přes kroužkovou zbroj navíc musí být oděn krátký plátový kabátec překrytý varkočem nebo přímo varkoč vyztužený železnými pláty či plátový kabátec s cípy typu sv. Mořice.
-
V místech železných plátů je břicho odolné proti bodům kopí či šípům. Zasažený také o ráně ani nemusí vědět, je proto lepší útočit na jiné části jeho těla, jako ruce a ramena. I tam však musí být dobrý zásah veden s dostatečnou razancí, aby prošel přes kroužkové pletivo.
OCHRANA NOHOU
Nedostatečná zbroj
-
Nohy oděné pouze v civilních nohavicích nebo bosé nohy. Zbroj s nerealisticky předimenzovanými prvky (michelin). Plátové holenice nošené bez kroužkového pletiva.
Lehká zbroj
-
Krátké prošívané oddělené nohavice v délce pod koleno, případně až do poloviny lýtek. Tolerovány jsou i prošívané nohavice ke kotníkům, pokud zcela kopírují siluetu nohy.
-
Dobrý zásah je každý, kromě štouchanců.
Střední zbroj
-
Krátké prošívané oddělené nohavice v délce pod koleno, případně až do poloviny lýtek opatřené kovovou kolenní myškou.
-
Dobrý zásah je každý, kromě odražených slabých ran a štouchanců.
Těžká zbroj
-
Oddělené kroužkové nohavice nošené ideálně přes tenké vícevrstvé textilní nohavice. Může být archaický typ bez kroužkové boty, případně s otevřeným šněrováním na lýtku.
-
Dobrý zásah je veden alespoň střední intenzitou.
Elitní těžká zbroj
-
Oddělené kroužkové nohavice nošené ideálně přes tenké vícevrstvé textilní nohavice. Kroužkové nohavice jsou kvalitně vypasované a kryjí celou nohu. Přes ně jsou nošeny krátké prošívané oddělené nohavice v délce pod koleno, případně až do poloviny lýtek, opatřené kovovou kolenní myškou nebo plechová ochrana nejméně s krytým kolenem.
-
Dobrý zásah je veden alespoň střední intenzitou, ale i v takovém případě nemusí být přes ochranné vrstvy zasaženým cítit.